Award Winners

DOWNLOAD ENTIRE LIST BELOW.







Department Awards
Recipient
MATH Honors Geometry  
Adelaide Cotter Outstanding Achievement
MATH Honors Geometry  
Geraldine Benn Outstanding Effort
MATH Geometry  
Amy Spencer Outstanding Achievement
MATH Geometry
Haley Falzone Outstanding Effort
MATH Precalculus  
Ashley Asencios Outstanding Achievement
MATH Precalculus
Clayton Lyons Outstanding Effort
MATH Honors Algebra II  
Emmet Karner Outstanding Achievement
MATH Honors Algebra II  
Izabella Gubala Outstanding Effort
MATH Advanced Fundamentals 
Taylor Sweeney Outstanding Achievement
MATH Algebra I  
Reese LeSage Outstanding Achievement
MATH Algebra I
Bailey Loughlin Outstanding Effort
MATH Algebra II 
Dana Morgan Outstanding Achievement
MATH Algebra II 
Timothy Wood Outstanding Effort
ENGLISH Outstanding Achievement in Freshman English
Katherine Stenhouse
ENGLISH Most Improved in Freshman English
Jennifer Clifford
ENGLISH Outstanding Work Ethic
Anabelle Dentino
ENGLISH Outstanding Achievement in Sophomore English 
Rosemary Cobb
ENGLISH Most Improved in Sophomore English 
Jennica Patino
ENGLISH Outstanding Achievement in Junior English 
Matthew Hoff
ENGLISH Most Improved in Junior English 
Victoria Gorgone
ENGLISH Outstanding Achievement in Creative Writing 
Robert (Johnny) McCabe
ENGLISH Poetry Award
Paige Landry Certificate of Publication
SCIENCE Introductory Physics 
Katerina Warzewska
SCIENCE Honors Introductory Physics  
Jeffrey Umbrell
SCIENCE Survey of Biology
Kayla O'Mahony
SCIENCE Honors Biology 
Rosemary Cobb
SCIENCE Advanced Placement Biology 
Katherine LaBarge
SCIENCE Survey of Chemistry 
Taylor Sweeney
SCIENCE Honors Chemistry 
Ashley Asencios
SCIENCE Forensics 
Rebecca Sherr 
SOC ST US I Honors 
Geraldine Benn Outstanding Achievement
SOC ST US I 
Isaac Young Outstanding Achievement
SOC ST Modern World
Katherine LaBarge Outstanding Achievement
SOC ST Modern World
Rebecca Sherr Outstanding Achievement
SOC ST Modern World
Jacalyn Whitney Outstanding Achievement
SOC ST Modern World Honors
Ryan Chiasson Outstanding Achievement
SOC ST Modern World Honors
Indira Rao Outstanding Achievement
SOC ST Modern World Honors
Maggie Thraen Outstanding Achievement
SOC ST AP Modern World 
Clayton Lyons Outstanding Achievement
SOC ST Psychology 
Mikaela Corbett Outstanding Achievement
SOC ST Law 
Vanessa Nunes Outstanding Achievement
SOC ST Civics
Monica Conroy Outstanding Achievement
SOC ST Civics
Jeffrey Umbrell Outstanding Achievement
MOCK TRIAL Mock Trial - Certificates - Mr. Caragianes
Maciej Jachtorowicz DO NOT PRINT
MOCK TRIAL Mock Trial - Certificates - Mr. Caragianes
Kevin Newey DO NOT PRINT
MOCK TRIAL Mock Trial - Certificates - Mr. Caragianes
Victoria Phillips DO NOT PRINT
MOCK TRIAL Mock Trial - Certificates - Mr. Caragianes
Bridget Reilly DO NOT PRINT
MOCK TRIAL Mock Trial - Certificates - Mr. Caragianes
Katherine Stenhouse DO NOT PRINT
MOCK TRIAL Mock Trial - Certificates - Mr. Caragianes
Jeffrey Umbrell DO NOT PRINT
SPAN1 Spanish I
Margaret Fitzsimmons Spanish I Exceptional Achievement
SPAN1 Spanish I
Isaac Young Spanish I Exceptional Effort
FRENCH 2/3 French II/III
Rosemary Cobb French II/III Exceptional Achievement
FRENCH 2/3 French II/III
Leslie Kuhn French II/III Exceptional Effort
SPAN2 Spanish II
John (Jack) O'Callaghan Spanish II Exceptional Effort
SPAN2 Spanish II
Anjali Rao Spanish II Outstanding Achievement
SPAN4 Spanish IV
Melanie Hunter Spanish IV Exceptional Effort
SPAN4 Spanish IV
Ashley Asencios Spanish IV Outstanding Achievement
SPAN CONV2 Spanish Conversation II
Kimberly Lamoureux Spanish Conversation II Exceptional Effort
SPAN LIT Spanish Literature
Emily Doucette Spanish Literature Outstanding Achievement
SPAN3 Spanish III
Hannah Loynd Spanish III Outstanding Achievement
SPAN3 HONORS Spanish III Honors
Lauren Lappas Spanish III Honors Outstanding Achievement
FILM&CULTURE Film and Culture
Adriana Zuniga-Acevedo Film and Culture Outstanding Achievement
PHYS ED Physical Education Grade 9
Sarah Dineen Outstanding Achievement
PHYS ED Wellness Grade 10 
Joan Montas de Jesus Outstanding Achievement
MUSIC Band 
Jeffrey Umbrell Outstanding Excellence
MUSIC Band 
Ryan Chiasson Outstanding Excellence
MUSIC Band 
Thomas Stevens Outstanding Excellence
MUSIC Chorus  
Monica Conroy Outstanding Excellence
MUSIC Chorus  
Adriana Zuniga-Acevedo Outstanding Excellence
MUSIC Chorus  
Ashley Asencios Outstanding Excellence
MUSIC Theatre Class
Adriana Zuniga-Acevedo
MUSIC Theatre Class
Jenny Vernet
ART 9th Grade 
Katherine Stenhouse Outstanding Achievement
ART 10th Grade
Audrey Aucoin Outstanding Achievement
ART 11th Grade
Vivian Dao Outstanding Achievement
ART Art & Writing Award 2012
Taylor Russo Excellence in Visual Arts
ART Art All-State
Vivian Dao Certificate of Recognition
ART Art All-State
Taylor Kapsimalis Certificate of Recognition
GUID Future Teachers Award
Meagan Capone Future Teachers Outstanding Achievement
TECHNOLOGY Graphic and Animation Design
Amy Spencer Outstanding Achievement
TECHNOLOGY Media and Technology
Hannah Loynd Outstanding Achievement
TECHNOLOGY Architectural Design
Christopher Flynn Outstanding Achievement
LIBRARY Avid Reader Award
Thomas Fuchs Avid Reader Award
LIBRARY Avid Reader Award
Alyssa Bremar Avid Reader Award
LIBRARY Avid Reader Award
Patrick Brennan Avid Reader Award

Attendance Awards - Charles Caragianes
Recipient
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 9
Geraldine Benn Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 9
Clayton Dahill Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 9
Colleen Duddy Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 9
Diana Gargas Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 9
Monique Keeffe Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 9
Isaac Young Outstanding Attendance
ATTENDANCE Perfect Attendance - GR 9
Brandon Chen Perfect Attendance 
ATTENDANCE Perfect Attendance - GR 9
Erik Frank Perfect Attendance 
ATTENDANCE Perfect Attendance - GR 9
Jeffrey Umbrell Perfect Attendance 
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 10
Ryan Chiasson Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 10
Malorie Enneguess Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 10
Brian Foley Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 10
Emmet Karner Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 10
Lauren Lappas Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 10
Sean Peterson Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 10
Adriana Zuniga-Acevedo Outstanding Attendance
ATTENDANCE Perfect Attendance - GR 10
Emma Recane Perfect Attendance 
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 11
Vivian Dao Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 11
Kevin Fuerst Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 11
Melanie Hunter Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 11
Katherine LaBarge Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 11
Clayton Lyons Outstanding Attendance
ATTENDANCE Outstanding Attendance - GR 11
Stephanie Wasiuk Outstanding Attendance
ATTENDANCE Perfect Attendance - GR 11
Matthew Hoff Perfect Attendance 

Citizenship Awards - Charles Caragianes
Recipient
CITIZEN Grade 9 - Class of 2015
Shane Rhodes
CITIZEN Grade 9 - Class of 2015
Brandon Chen
CITIZEN Grade 9 - Class of 2015
Monica Conroy
CITIZEN Grade 9 - Class of 2015
Geraldine Benn
CITIZEN Grade 9 - Class of 2015
Julian Ramos
CITIZEN Grade 9 - Class of 2015
Annabelle Dentino
CITIZEN Grade 10 - Class of 2014
Rosemary Cobb
CITIZEN Grade 10 - Class of 2014
Jeffrey Gately
CITIZEN Grade 10 - Class of 2014
Kimberly Lamoureux
CITIZEN Grade 10 - Class of 2014
Kayla O'Mahony
CITIZEN Grade 10 - Class of 2014
Lauren Lappas
CITIZEN Grade 11 - Class of 2013
Christopher Flynn
CITIZEN Grade 11 - Class of 2013
Hannah Rhodes
CITIZEN Grade 11 - Class of 2013
Anna Magnuson 
CITIZEN Grade 11 - Class of 2013
Kevin Fuerst
CITIZEN Grade 11 - Class of 2013
Maddison Bragg Brian DeMars

Student Government Recognition - Caruso/LaBelle Recipient
GOVERN Grade 9 - Class of 2015
Lena Llanos President
GOVERN Grade 9 - Class of 2015
Anjali Rao Vice President
GOVERN Grade 9 - Class of 2015
Taylor Thompson Treasurer
GOVERN Grade 9 - Class of 2015
Adelaide Cotter Secretary
GOVERN Grade 9 - Class of 2015
Anabelle Dentino Student Representative
GOVERN Grade 9 - Class of 2015
Conor McCarthy Student Representative
GOVERN Grade 10 - Class of 2014
Brian Foley President
GOVERN Grade 10 - Class of 2014
Indira Rao  Vice President
GOVERN Grade 10 - Class of 2014
Serena Dichard  Treasurer
GOVERN Grade 10 - Class of 2014
Emma Recane Secretary
GOVERN Grade 10 - Class of 2014
Brian DeMars Student Representative
GOVERN Grade 10 - Class of 2014
Hannah Loynd Student Representative
GOVERN Grade 11 - Class of 2013
Stephanie Wasiuk  President
GOVERN Grade 11 - Class of 2013
Catherine Dineen  Vice President
GOVERN Grade 11 - Class of 2013
Kevin Fuerst  Treasurer
GOVERN Grade 11 - Class of 2013
Matthew Kiley  Secretary
GOVERN Grade 11 - Class of 2013
Ashley Asencios  Student Representative
GOVERN Grade 11 - Class of 2013
Anna Magnuson Student Representative

Principal's Award - Dr. Laura Chesson
Recipient
PRIN 9th:     
Jeffrey Umbrell Principal's Award Outstanding Freshman
PRIN 10th :   
Audrey Aucoin Principal's Award Outstanding Sophomore
PRIN 11th:    
Brandon Grierson Principal's Award Outstanding Junior 

Special Recognition - L. MacLean 
Recipient
SPECIAL Bausch & Lomb Excellence in Science Award
Taylor Kapsimalis
SPECIAL Society of Women Engineers
Mikaela Corbett
SPECIAL Society of Women Engineers
Maggie Thraen
SPECIAL Society of Women Engineers
Katherine LaBarge
SPECIAL Rensselaer Medal Math/Science Award
Sierra Luciano
SPECIAL Xerox Award for Innovation & Information Technology
Matthew Hoff
SPECIAL Frederick Douglass & Susan B. Anthony Award 
Clayton Lyons
SPECIAL George Eastman Young Leaders Award
Emily Doucette
SPECIAL Hugh O'Brien Youth Leadership Program (HOBY)
Kimberly Lamoureux
SPECIAL Mass STAR Award
Thomas Manning

Book Awards - L. MacLean 
Recipient
BOOK Boston College Book Award
Sarah Sherman
BOOK Boston University School of Education Book Award James Kutlowski
BOOK Colby College Book Award
Melanie Hunter
BOOK Dartmouth Book Award
Matthew Kiley
BOOK Harvard Book Award
Ashley Asencios
BOOK Harvard Book Award
Sierra Luciano
BOOK Smith Book Award
Stephanie Wasiuk
BOOK St. Michael's College Book Award
Michael Jordan
BOOK St. Michael's College Book Award
Danielle Rocheleau
BOOK Washington College Book Award
Vivian Dao
BOOK Williams College Book Award
Robert (Johnny) McCabe
Ċ
Paul Orzech,
Jun 13, 2012, 10:33 AM